Czy zastanawiałaś się kiedyś, czemu młody książe George zawsze przy oficjalnych wizytach nosił szorty?

Temat jego garderoby zawsze budzi zainteresowanie dziennikarzy i fotografów, choć z pewnością każdego z nas intryguje temat i niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie dlaczego młody książe nosił szorty.

Foto: GETTY IMAGES

Jest ku temu bardzo konkretny powód. Wśród klasy wyższej, arystokracji i członków rodziny królewskiej istnieje tradycja ubierania młodych chłopców w szorty – często uważa się, że nie robienie tego jest zdecydowanie „podmiejskie”.

Ubieranie młodego chłopca w szorty to bardzo angielska rzecz – zdaniem experta od etykiety Williama Hanson. Spodnie są dla starszych chłopców i mężczyzn, podczas gdy szorty dla młodych chłopców. Jest to jeden z tych cichych wyznaczników klasy wyższej w Anglii. Ubieranie małych chłopców w długie spodnie oznacza w Angli przynależność do klasy średniej. Brytyjska klasa wyższa zakłada swoim dzieciom szorty do 8 roku życia. Później mogą nosić długie spodnie i jest to wtedy jak najbardziej odpowiednia forma ubierania dzieci.

Chociaż powoli czasy się zmieniają, to jednak para spodni na młodym chłopcu uważana jest za cechę klasy średniej.

Tradycję noszenia szortów można zaobserwować w całej rodzinie królewskiej, w przeszłości książeta William i Harry również regularnie nosili szorty, dopóki nie uznano, że są wystarczająco dorośli, aby przejść do długich spodni.

 

Foto: East News

 

Zwyczajem jest, że chłopiec przechodzi do spodni w wieku około ośmiu lat. Z historycznego punktu widzenia jest to spowodowane tradycją sięgającą do XVI wieku. Nowonarodzony chłopiec był ubrany w suknie przez pierwszy rok lub dwa lata. Te suknie przetrwały jak współczesna szata do chrztu. Do dziś jak możemy zaobserować na zdjęciach rodziny królewskiej, że takie szaty są ubierane dzieciom po dzień dzisiejszy.

Foto: East News

Poniżej przykład „bryczesyów”, które bardziej przypominają szorty lub spodnie i w których można zobaczyć dzieci arystokracji podczas uroczystości.

                     

Od tradycji noszenia szortów, rodzina królewska nie odstępuje nawet w grudniu.

Foto Getty Images

Ekspert nie przewiduje, by ta tradycja szybko odeszła do lamusa.
„Współczesny zwyczaj rodzin z wyższych klas, by ubierać chłopców w szorty, zapewne przetrwa długo. Brytyjscy arystokraci zawsze chętnie trzymają się tradycji, która dodatkowo dystansuje ich od reszty” – podsumowuje William Hanson.

 

A jak to jest u nas w Polsce?

Tradycja ta również przyjęła sie w Polsce i ma swoje korzenie jeszcze z czasów przedwojennych. Nie jest to jednak tak powszechna praktyka jak w Wielkiej Brytanii, choć coraz częściej możemy się z nią spotkać. Już nie tylko długie spodnie stanowią o eleganacji, ale piękny i elegancko odszyty komplet z szortami będzie naprawdę świetną propozycją dla chłopców w okresie wiosenno-letnim. Najczęściej wybieraną tkaniną w takim okresie to len i w zestawieniu z szortami daje chłopcom sporo wygody i swobody, ale przede wszystkim elegacji.

I co ważne – nie jest to cecha dedykowana arystokracji w Polsce, ale praktyka przyjęta przez wszystkich. O wyborze szortów w eleganckich stylizacjach stanowi raczej styl i wrażliwość estetyczna osoby, która wybiera taki produkt, a ta świadomość wśród Polaków rośnie, co jest bardzo dobrym trendem.

 

Podziel się swoją opinią na temat noszenia szortów przez dzieci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *